“A múltban mindent tartósabbra terveztek” – gondolhatod. Ennél jobban nem is érthetnék egyet, de azt is be kell vallanom, hogy sokat tehetünk otthonaink, fogyasztási cikkeink, ruháink, elektronikai eszközeink védelméért. Röviden: környezetünkért, és azért, hogy ne vásároljunk minden évszakban újat, és megszabaduljunk a régitől.
Íme néhány példa.
Ruhák, ágyneműk, textíliák
Kerüld a felesleges mosást, és moss alacsonyabb hőmérsékleten. Az alacsonyabb hőmérséklet használatával a ruhák tartósabbak lesznek, és a villanyszámla is alacsony marad. Ha otthonodban nincs magas páratartalom, kerüld a szárító használatát (károsítja a ruhákat, és növeli az áramszámládat, továbbá az a finom mosás utáni illat is könnyen elillan). Ruhaneműk esetében ne feledkezz meg arról, hogy a varrónő és cipész még létező fogalom.
Bútorok, szőnyegek, függönyök
Ami befér a mosógépbe, egyszerűen mosd ki. Még a párnák, takarók, függönyök is ebbe a kategóriába tartoznak. Nagyobb tárgyak, például szőnyeg esetén bérelj tisztító gépet, és tisztítsd őket meg. El sem képzelnéd, hogy mennyi port gyűjtenek magukba a szőnyegek és a függönyök, akár a kanapé is. A kanapé esetén érdemes szakemberhez fordulni, hiszen a nedves-száraz tisztítógéppel sem lehet felelőtlenül bánni: könnyen eláztatható a kanapé, amibe belerohad a víz. Mindenesetre egy szakember is olcsóbb, mint egy új kanapé, érdemes időnként kitisztíttatani. Meghosszabbíthatod ágyad/kanapéd életét, ha takaróval takarod le őket, főleg akkor, ha rendszeresen eszel az ágyban / a kanapén, vagy hajlamos vagy arra, hogy olyan ruhákban ülj rajtuk, amelyeket éppen kint viseltél (esetleg munkában).
Kerti bútorok
Ne habozz a fészerbe telepíteni őket télire, vagy ha erre nincs lehetőséged, alaposan fedd le. A téli időjárás súlyosan károsíthatja a bútorokat, pazarlás lenne minden évszakban cserélni őket.
Szellőztetés
Minden nap legalább 30 percig kinyitod az ablakot? Ez elengedhetetlen, főleg akkor, ha a házban magasabb a páratartalom. Az idősebb házak könnyen penészednek, és a bútorok könnyen elnyelik a penészes bűzt, és nehéz megszabadulni tőle.
Elektronikus eszközök
Mosógép, laptop, kerékpár, autó, mobiltelefon, konyhai eszközök – ügyelj a karbantartásra. Mosás után tartsd nyitva a mosógép ajtaját, és hébe-hóba kapcsolj be egy higiénikus mosást. Az airfryert se felejtsd el kitisztítani használat után, esetleg rögvest használj a sütés elején egy sütőpapírt, amire a zsír lecsöpöghet, így kevesebbet kell mosogass. Vidd autódat időről időre egy megbízható szervizbe, hisz olcsóbb a probléma megelőzése, mint egy lerobbant autó vontatása az autópálya közepéről.
Ezekkel az apró példákkal megakadályozhatod, hogy gyakorta kelljen cserélni háztartási eszközeidet, bútoraidat, ruháidat. Fontos, hogy értékeld, amid van, és vigyázz rájuk.
A cikk eredetileg az ÉtelMentő – Ne etesd a szemetest Facebook oldalán került publikálásra, a szerző engedélyével és kiegészítéseivel itt is közzétesszük.