A karácsony sokak számára egyet jelent a féktelen költekezéssel, ajándékáradattal, sütemény habzsolással, rokonlátogatásokkal és persze az otthonunk dekorálásával.
Ha nem szeretnéd, hogy a lakásod egészben-részben hasonlítson a szomszédokéra, és viszontlátsd a legtöbb ajtón, ablakban a sarki bazárosban, kertészetben vásárolt kopogtatókat, díszeket, mi sem egyszerűbb és élvezetesebb, ha magadnak készíted el azokat. Remek elfoglaltság, időtöltés, szemet gyönyörködtető és egyedi végeredmények.
A tavalyi évben kezdtem látványosabb kézműveskedésbe karácsony alkalmából, hiszen egy Magyarországon élő hajléktalan néninek gyűjtöttem. Gyöngyangyalkákat fűztem és árultam Hollandiában, de volt megrendelésben akkoriban Thaiföldön élő magyaroktól is! A befolyt összeget (közel 80 euro értékű forintot) a néninek adtuk át egy karácsonyi ebéd keretében. ( Az angyal-műhely, avagy hogyan varázsoltunk igazi karácsonyt egy fedél nélküli nénikének )
A legtöbb díszt fillérekből készítem. Ennek a titka: itt Hollandiában rengeteg az adománybolt, ahová bárki leadhatja jó minőségű könyveit, kellékeit, ruháit, háztartási eszközeit, játékait, bútorait, egyszóval szinte bármit, melyet minimális összegekért árulnak és a befolyt összeg jótékony célokra fordítandó. Szinte minden hétvégén az egyébként zsúfolásig telt óriási boltban mászkálok fel és alá a sorok között és töröm a fejemet, milyen is legyen a következő díszem.
Az alapfelszerelés közé hozzátartozik a ragasztópiszoly és rengeteg ragasztó, legalábbis az enyém csak úgy eszi a ragasztórudakat.
Először mindig a színkombinációt találom ki, aztán körbe – körbe járok, megnézem a választékot, míg végül összeáll a fejemben mit is szeretnék kreálni.
Így születtek meg a képeken látható alkotások.
A koszorúk hozzávalói:
- ragasztópisztoly, 4-5 ragasztórúd
- koszorú alap
- szalag (bevonni a koszorút)
- különböző méretű gömbök
- különböző, színben illő apró díszek (csengő, ajándék, csillagok stb.)
- a koszorú közepére szánt figura
Első lépésként a koszorút bevonom valamilyen szalaggal. Ezeket a szalagokat teszik például a virágboltokban is a csokrokhoz, hajtogatnak belőle masnit. A lényege, hogy szerintem jobban tapadnak a gömbök hozzá.
Második lépésként óramutató járásával megegyezően (én mindig hét óránál kezdem), a gömböket elkezdem a koszorúra ragasztani. Kisebb és nagyobb gömbök váltják egymást, fontos, hogy ne legyen látható a koszorú alapja, a gömbök fedjék egymást.
Lépésenként ragasztom sűrűn, egymáshoz közel a gömböket és tetszés szerint beilleszthetünk ízlésesen kisebb figurákat a gömbök közé. Óvatosan a ragasztópisztollyal. Juthat egy kevés a gömbök közé is, hogy szorosan egymáshoz tapadjanak, de ha nem használjuk a pisztolyból a ragasztó csorogni kezd és könnyen a gömbökre fröccsenhet, amiről nem könnyű eltávolítani a foltokat.
Színben bármilyen hozzáillő dísszel feldobhatjuk a koszorút, ennél a koszorúnál mini ajándékdobozokat használtam.
Ha az utolsó gömb is a helyére került, nézzük meg még egyszer, valahol látszik-e még a koszorú alapja és illesszünk oda gömböket. Utolsó lépésként pedig a koszorú közepére ragasszuk stabilan figuránkat.
És a végeredmény:
Hasonlóan készítettem első koszorúmat is:
Végül pedig az asztalidíszek, melyek hozzávalóit pedig csak ízlésesen össze kell állítani.
Alapnak mindig valamilyen tálcát használok, illetve a fő motívumot, figurát egy magasítóra teszem (akár egy kartondoboz is lehet). Hó hatást vagy apróra zúzott dekorkavicsokkal érek el, vagy pedig zacskós kiszerelésben kapható műhóval.
Eredményes munkálkodást, áldott készülődést kívánok!