Ahogy egyre közelít a korlátozások és szigorlatokon enyhítő műveletek sora gyakrabban találhatjuk magunkat dezorientált és zavart mentális állapotban.
Az idő- és sokszor a térérzékünk is megkopik, zavaros helyzetekbe állítva felfogó és befogadó képességünket.
A fókusz és a koncentrációs központunkat támasztó pillérek rezegnek és sokszor teljesen átrendeződnek. Az alvászavar és a bioritmus felborul ezt irritáció és lobbanékony reakciós természet követi. Az emberi természet naturális velejárója, hogy nem reagál jól a határok és a bezártság illetve a túlzott szabály-felállítás helyzetére. Az izolációs időszakban a személyiségtípusok jó, rossz és neutrális oldalai felerősödnek lehetőséget adva a barátainknak és a szeretteinknek, hogy mellettünk maradhassanak életünk végéig vagy rájöjjenek, hogy jobb, ha menekülnek. De minek is vagyunk pontosan érzelmileg kiszolgáltatva?
1. Önmagunk
Azok az embertársaink, akár magunkat is beleértve, akik egyedül részesei az izolációs folyamatnak és nincsenek közvetlen társasággal megáldva könnyen egy érzelmi hullámvasútban találhatják magukat.
Személyiségtípustól függően jól, de extrémen érzékenyen reagálhatnak az egyedüllétre és annak a lehetőségnek a hiányára, hogy túlcsorduló szeretethiányukat közvetlenül kifejezzék.
A gondolatok vonatára felpattanva a menet lehet sima és zökkenőmentes is, de az esetek túlnyomó többségében hirtelen gyorsulás, kisülés de akár egy fájdalmas baleset is bekövetkezhet ahogy a gondolat-vonat kisiklik a síneken és a falba csapódik.
Nem utolsó sorban az étkezési és alvási szokásaink is felborulhatnak, támaszkodópont, motiváció és társaság hiányában pedig esetleg esténként hosszas beszélgetéseket kezdeményezhetünk a szobánkban lévő pókkal a sarokban.
2. Szeretteink állapota és reakciói
A legtöbb családban előfordul legalább egy olyan szeretett családtag, akire fokozottan veszélyes az új koronavírus. A gondolattal, illetve rosszabb esetben a fertőzés fennállásával rendkívül nehéz napi szinten megbírkózni és minden embert hatványozottan terhel.
Ha a saját egészségünk mellett még egy konstans fennálló aggodalom is beférkőzik szeretteink iránt, a napjaink sokszor álmatlansággal és aggodalommal telhetnek el.
Különböző élethelyzetben lévő emberek különböző veszélyeztetettségnek vannak kitéve és nem minden individuál engedheti meg magának az otthonról való munkavégzést, illetve vannak olyan balsorsú esetek is ahol az egzisztencia teljesen lerombolódott és munkavesztés következett be.
Ami a mentális és érzelmi reakciókat illeti, nem csak saját magunkhoz kell türelmesnek és megértőnek maradnunk, de a környezethez is. Egyes társaink, családtagjaink és szeretteink a teljes közömbösséget és nem törődést, míg mások a fokozott és túlzott paranoiát fogják képviselni. Nekünk, mint egyének ezekre a reakciókra tanácsos türelmes és határokat nem átlépő módon reagálni.
3. Tudatlanság
Rengeteg tény, számadat és hír forog a kezünkben és a fejünkben a nap szinte minden órájában. Az információáradat annyira sokarcú és kibogozhatatlan, legtöbbször ellentmondó, hogy a legtöbbünknek már felötlött a gondolat a fejében, hogy valójában fogalmunk sincsen, hogy mi történik. Összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket a helyzetünkkel kapcsolatban:
–Ha a tomboló és pusztító világjárvány még nem múlt el akkor miért engednek a szigorításokon, miért nem tesztelnek, miért nincsenek háborús intézkedések?
-Valójában olyan komoly a helyzet?
-Valójában lehet, hogy nem is komoly a helyzet?
-Az összeesküvés elméletek közül melyik lehet igaz?
-Most akkor nem is a denevér volt a hibás? Honnan jött ez a vírus?
-Létezik egyáltalán ez a vírus?
-Mikor lesz vége ennek a helyzetnek? Egyáltalán vége lesz?-Igazak a számadatok, hihetünk a médiának?
-Kinek higgyünk el és mit?
4. Egzisztencia
Sok munkalehetőség megszűnt és sok másik munkalehetőség most éli virágkorát. Néhányan hatalmas bajban és szerencsétlenségben vagyunk, míg mások teljes biztonságban szobájuk melegében, laptopjukkal az ölükben vészelhetik át a békeidőnek nem mondaható időszakot.
A helyzet az, hogy minden kiszámíthatatlan és sokan nem tudják eldönteni, hogy megmarad-e a munkájuk illetve, hogy most hogyan fognak és hol új lehetőséghez jutni.
Az effajta kiszolgáltatottság igazi lélek-daraboló és ha saját magunk vagy ismerősünk ilyen helyzetben szenved a lehető legtöbb támogatás iránt érdemes kutatni.