A Royal Yacht Britanniát az angol királyi család szolgálatában használták. A királyi család utazásaira szolgált, beleértve a királyi nászutakat, ünnepi alkalmakat és hivatalos utakat is.
A hajó 1953 és 1997 között szolgált, és ez idő alatt több mint 1 millió tengeri mérföldet tett meg a világ különböző részein. A Britanniát 1952-ben kezdték építeni a John Brown & Company hajógyárban, a skóciai Clydebankben. A Britanniát 1997-ben vonták vissza a szolgálatból, és jelenleg egy turistalátványosságként működik. (A Netflix: The Crown című sorozatában (5. évad 1. rész) bővebben láthatjuk annak történetét mi vezetett ehhez a lépéshez)
A hajó a skóciai Edinburghban található, és évente több százezer látogatót vonz a világ minden részéről. A fedélzeten megtekinthetők a királyi család személyes tárgyai, a hajó történelmi emlékei és az elegáns belső terek visszarepítenek minket a fiatal II. Erzsébet korába. Hírhedt utazásaiból kaphatunk ízelítőt, vajon milyen is lehetett a hajón bejárni a világot. A Royal Yacht Britannia a brit királyi család és a brit tengeri hagyományok fontos részét képezi, és méltán tartják az egyik legjobban ismert hajónak a világon.
Aki pedig Edinburghba és környékére látogat, érdemes felkeresni ezt a monumentális hajót, amely során megismerhetjük a hajó történelmét, beleértve a Britannia építésének és szolgálatának részleteit, a hajó működési mechanizmusait, valamint azon királyi eseményeket és utakat, amelyeken a hajó részt vett.
Érdekesség, hogy magát a hajót és a kiállítótereket egy bevásárlóközponton keresztül tudjuk megközelíteni, amely Leith kikötőjében található. Eddig bárhol jártam külföldi kiállításokon, múzeumokban, vagy akár a Buckingham-palotában, sehol sem találkoztam még magyar nyelvű audio-guide rendszerrel. Itt pedig kellemesen csalódtam, hiszen könnyedén hozzáférhettem ahhoz. Későbbiekben érthető is volt miért elérhető a megszokottól több nyelven is a vezetés, hiszen a hajót a felső szintekről lefelé lehet önállóan bejárni, a legfelső szint pedig a hajó navigációját és szerkezetét, eszközeit mutatja be. Így, nem biztos, hogy a hajózási szakszavak érthetőek lennének mindenki számára egy idegen nyelven.
Az alsóbb szintekre látogatva a személyzet kabinjait, étkezőit, mindennapos élet-terét tekinthetjük meg. Érdekes belesni abba, milyen is volt a konyha, ahol az ételek készültek, vagy hol töltötték a szabadidejüket a személyzet tagjai, hogyan mosták-vagy vasalták ki a ruhákat. A hajó első részében lehet megtekinteni a királyi szobákat, dolgozószobákat, vagy éppen a szalont, ahol a királyi család és a vendégeik étkeztek és ünnepelték a különböző alkalmakat. Az óriás, gyönyörűen berendezett étkező részben még mai napig tartanak rendezvényeket. A konyha is eredeti minőségében tudja kiszolgálni a hajón megtalálható kávézót/éttermet, ahová a látogatók is betérhetnek.
A szobák még mindig eredeti pompájukban ragyognak, felelevenedik előttünk, hogy II. Erzsébet a dolgozószobájában az íróasztalánál ül, vagy hogy a hajó napozóteraszán játszanak a királyi család tagjai. Igazi időutazásban lehet részünk. A legalsó szinten a hajó óriás gépházát tekinthetjük meg, vagy például abba is belepillanthatunk, hogyan került fel egy Range Rover a hajóra akkoriban, a királyi utak elengedhetetlen kellékeként.
A Royal Yacht Britannia látogatása igazi élményt nyújt azoknak, akik érdeklődnek a brit királyi család és a tengeri hagyományok iránt. Kellemes 2-3 órás kikapcsolódást nyújt, hiszen elveszünk a kabinok érdekes rengetegében, amelyben annyi apróságot tudunk megfigyelni, amely a történelem egy igaz szelete. Aztán az időutazás végén, visszatérhetünk a valóságba és folytathatjuk skóciai barangolásunkat, amely szintén telis-tele van történelemmel.
Korábbi Edinburgh-i látogatásunkról itt írtam:
https://velemenyhuszarok.hu/cikkek/eletmod/utazas/edinburgh-a-felfoldi-bocik-es-harry-potter-hazaja/
A cikk a ChatGPT segítségével készült.